BİYOGRAFİ

1968 Bingöl doğumlu Zaza Yurtsever, 1981 yılında ailesiyle birlikte Almanya’nın Duisburg kentine yerleşti. Orta ve lise öğrenimini burada tamamlayan Yurtsever, 1990 yılında alanında en saygın üniversitelerden olan Marburg Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Sonrasında yine aynı üniversitenin Klinik Psikoloji bölümünde yüksek lisans yaptı.

1997 yılında Klinik Psikoloji alanında çalışmaya başlayan Yurtsever, 2005 yılından bu yana Türkiye ve Almanya’da yaşıyor. Travma ve bağımlılık terapisi, bilişsel davranış terapisi, travma terapisi, hipnoterapi ve NLP alanında uzmanlık eğitimleri bulunan Yurtsever, halen psikoterapi, coaching, grup terapileri ve Sağlık Orucu ve çift terapisi konusunda çalışmalarına devam etmektedir.

2012 yılında tanınmış psikolog Johann Kluczny ile Berlin’de Vata Akademisi’ni kurarak kilo problemleri üzerine kişisel ve grup terapileri uygulayan Yurtsever’in, yeme bozuklukları üzerine yapmış olduğu araştırmaları ve geliştirmiş olduğu terapi yöntemlerini içeren KORKMA YE (2012), EGOİST BEYİN ve KİLO (2014) ve SAĞLIK ORUCU (2016); yayınlanmış üç kitabı mevcuttur.

Yayınlanmış Kitaplar


Korkma Ye


Psikolog Zaza Yurtsever, “ne kadar zayıfsan o kadar güzelsin” sloganının beyinlerimize kazınmaya çalışıldığı, bir yandan az yememizi söyleyen, diğer taraftan da yememiz için kışkırtan 21’nci yüzyıl dünyasına itiraz ediyor.

Yaklaşık 15 yıldır yeme bozuklukları ve şişmanlık üzerine çalışmalar yapan Psikolog Zaza Yurtsever, “İnsan doğasına uymayan ve tekrarlanan diyetler, her seferinde daha çok kilo almamıza yol açıyor” diyor. Yurtsever, Korkma Ye-Vata Prensibi isimli kitabında, güzellik faşizminin yarattığı mağdurları bir başka deyimle ‘Diyetzedeleri’ ele alıyor, onlara akılcı ve bilimsel çözüm önerileri sunuyor.

Kitapta, Ayurveda’nın 5 temel prensibinden Vata (Hareket) prensibini de psikoloji bilimiyle harmayanlayan Zaza Yurtsever, bedenimizle sevgi ve saygıya dolu bir ilişkiye girmemiz gerektiğini, bedenlerimizi farkında olmadan fazla yiyerek ya da hiç yemeyerek cezalandırıyor olabileceğimiz ihtimallerini masaya yatırıyor ve şöyle söylüyor: Bedenlerimizi sonsuz açlıkla ya da aşırı yemekle cezalandırmak yerine, onu sevip sağlıklı düşünmeye başladığımızda ideal kilolarımıza kavuşmamız, sağlıklı ve mutlu insanlar haline gelmemiz mümkün.


İnkılap Kitabevi 2012
Doğan Novus 2015
Kitabı Satın almak için: http://www.dr.com.tr/kitap/korkma-ye-!/zaza-yurtsever/egitim-basvuru/saglik/beslenme-diyet/urunno=0000000402276


Egoist Beyin ve Kilo


Psikoterapist Zaza Yurtsever, Egoist Beyin ve Kilo adlı kitabında, sağlıklı bir “incelme”nin ancak yaşam biçimini değiştirmekle mümkün olabileceğini öne sürüyor.

Egoist Beyin ve Kilo, sadece “şişman” kabul edilen insanlara yönelik bir çalışma degil. Zira kronik stres bazı insanlarda şişmanlığa yol açarken, bazılarında zayıflığa neden oluyor. Kandaki stres hormonlarının devamlı yüksek seviyede seyretmesi ise pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Dolayısıyla, günümüzde sadece şişmanların değil, zayıf insanların da stresle başa çıkmayı öğrenmeleri büyük önem taşıyor. Bu çerçevede “Vata Stres Yönetimi”, günümüzün stresli koşullarında yaşayan herkes için geliştirilmiş bir yöntem olarak dikkat çekiyor.

Bu yöntemle “incelmek” için, kişinin gerçek anlamda yaşam biçimini değiştirmesi söz konusu. Bu da, yalnızca bedensel olarak değil, psikolojik, sosyal ve ruhsal anlamda sağlıklı bir yaşama adım atmak, yaşam ve varoluşla ilgili stres yönetimi yapmak anlamına geliyor. Dolayısıyla Yurtsever'in kitabi, zayıflamak için hızlı, sağlıklı ve tehlikesiz hiçbir metodun olmadığı düşüncesinden hareketle, beklendiği gibi hızlı kilo vermeye ilişkin bir vaatte bulunmuyor. Kitap bu nedenle, vermeye ilişkin bir vaatte bulunmuyor. Kitap bu nedenle, insanı yeme bağımlılığına iten nedenlerle ilgili bilgi edinmek, bunlarla mücadele etmek ve kiloya yol açan şeyin neden bedenimiz değil de beynimiz olduğunu ögrenmek isteyenler için ideal bir rehber.


Doğan Novus (2014)
Kitabı Satın almak için: http://www.dr.com.tr/kitap/egoist-beyin-ve-kilo/zaza-yurtsever/egitim-basvuru/saglik/beslenme-diyet/urunno=0000000598397


Sağlık Orucu


Korkma Ye ve Egoist Beyin ve Kilo kitapları ile daha önce obezite ve yeme bağımlılığı ile ilgili teori ve yaklaşımlarıyla dikkat çeken Uzm. Psikolog Zaza Yurtsever, bu üçüncü kitabında okurlarını 3 boyutlu sağlıklanma adına çok etkin bir yöntem olan Sağlık Orucu ile tanıştırıyor.

Sağlık orucu, dinsel motifleri olmayan, kişinin bedenini, zihnini ve ruhunu bütün olarak arındırabilmesini sağlayan çok etkin bir sağlıklanma metodudur. 19 yüzyılın sonlarına doğru Amerika’da Dr. Tanner ve Dr. Deweys tarafından yeniden keşfedilen Sağlık Orucu, Amerika, Almanya ve Rusya’da bilinen ve sıkça uygulanan bir yöntemdir.

Bu kitapta, hem Almanya’da hem de dünyada bu derin sağlıklandırma yönteminin tanınmasında önemli bir rol oynamış olan Dr. Otto Buchinger tarafından geliştirilmiş olan Sağlık Orucu metodunun işleyiş biçimi ve uygulanışını Uzm. Psikolog Zaza Yurtsever ‘in deneyimleri ve yorumları ile öğreneceksiniz.

Buchinger Sağlık orucu uygulama sertifikasına sahip Türkiye’deki tek uzman olan Uzm. Psikolog Zaza Yurtsever, hem kendinizi yenileyebileceğiniz hem de bedeninizdeki sırları keşfetmenizi sağlayabileceğiniz bu yöntemi, açıklayıcı görsellerle donatılmış ve çok kolay anlaşılan bir dilde yazdığı bu kitabında anlattı.


Destek Yayınları (2016)
Kitabı Satın almak için: http://www.destekdukkan.com/Urunler/Sağlık_Orucu_Zaza_Yurtsever/946