SAĞLIK
ORUCU
NASIL
YAPILIR?

Sağlık arayan birine,
ilk önce hastalığın
nedenlerini engellemeye
hazır olup olmadığını sor.
Ancak o zaman
yardımcı olabilirsin.

Sokrates


Günümüzde uygulanan birçok sağlık orucu metodu vardır. Buchinger Sağlık Orucu bu metotlardan en yaygın olanıdır. Minimum 7 gün sürmelidir.

Bu orucu yapan kişiler birkaç gün önceden bedenlerini hafif gıdalarla oruca hazırlar. Orucun ilk gününde yapılan bağırsak detoksuyla bağırsaklar tamamen temizlenir ve kişiler sağlık orucuna başlar. Sağlık orucu süresince günde 3-4 litre su ve bitki çayı tüketilir. Vücudun içeriden beslenme moduna geçmesi, yani depolarını tüketmesi için, alınan kalori günde 250’yi geçmemelidir.

Bundan dolayı kişiler sadece sabahları bir bardak taze meyve suyu ve akşamları bir kase sebze suyu tüketirler. Ayrıca bedensel, ruhsal ve zihinsel arınmayı güçlendirmek için sağlık orucu sürecinde yoga çalışmaları, meditasyon ve uzun yürüyüşler yapılır.

SAĞLIK
ORUCU
KAMPLARI

Sağlık orucu yapmanın en verimli ve kolay olanı kişinin deneyimli bir uzman eşliğinde ve bir grupla çalışmasıdır.

Grup içinde yapılan sağlık oruçlarında kişiler sağlık orucunun insancıl ve sosyal boyutunu da deneyimleme şansını elde ederler. Bu, oruç tutan insanların birbirlerine karşı geliştirdikleri yakınlığı ifade eder. Beraber oruç tutan insanlar birbirlerine daha yakınlaşırlar, daha anlayışlıdırlar ve birbirlerine destek olurlar. Sosyal farklılıklar ortadan kalkar ve insanlar varoluşsal boyuttaki eşitlikleriyle yüzleşirler.

Oruç tutan insanlar arasında agresyon potansiyeli çok düşüktür, insanlar kendilerini diğerlerine açarlar ve öncesine kıyasla daha rahat temasa geçerler. Bu dostluklar bazen oruç sonrası dönemde de aynı yakınlıkta devam eder.

Sağlık orucunda kişiler her ne kadar ciddi bir şekilde zayıflayacaklarsa da, nihai hedef kişilerin zayıflaması değil, arınmasıdır. Kişiler bu çalışmalarda her güne o güne uygun bir meditasyonla başlarlar. Bu meditasyonlarda konular sağlık orucuna paralel olarak değişir. Meditasyonlarda değişik organlar, işlevleri ve bu organların duygularla olan bağlantıları irdelenir. Karaciğer arındırma ve bağırsak temizleme çalışmaları, günlük yürüyüşler ve yoga çalışmaları, masajlar ve uzun dinlenme zamanları ve grup çalışmaları grup içinde yapılan sağlık orucunun içeriğini oluşturur.

2017 İLKBAHAR
SAĞLIK ORUCU
KAMP TAKVİMİ


Kamp' a katılım için lütfen katılım formu nu doldurunuz.

KAPALI GRUP
SAĞLIK ORUCU
KAMPLARISağlık Orucu kampını kendi gruplarınızı oluşturarak uygulayabilirsiniz. Aileniz, arkadaşlarınız, çiftler veya şirketler için oluşturulabilecek bu grup kamplarını sağlık orucu uygulamaya uygun olması koşulu ile seçtiğiniz şehir, ülke veya otelde gerçekleştirmek için lütfen bizimle irtibata geçin.ŞEHİRDE
SAĞLIK
ORUCU

Sağlık orucu kamplara katılmadan da yapılabilir.

Her ne kadar ideal oruç uygulama biçimi olmasa da, modern hayat içerisinde şehirden bir hafta boyunca uzaklaşmak herkes için her zaman mümkün olmamaktadır. Bu durumda, İstanbul’da olmak kaydıyla, şehirde sağlık orucu uygulaması şu şekilde gerçekleşebilir: Kişi, en az 1 haftasını buna ayırması gerektiğini bilmelidir. Tüm hafta yani 7 gün boyunca her gün Zaza Yurtsever’in Gümüşsuyu’nda bulunan ofisini ziyaret ederek sağlık orucu hipnozu seanslarına katılmalı ve uygulama için gerekli olan besinleri ve aparatları hazır bulundurmalıdır.

Uygulama öncesinde de Zaza Yurtsever ile 1 seanslık bir görüşme yapmak gereklidir. Bu görüşmede 1 haftalık oruç için gerekli olacak tüm bilgiler detayları ile kişiye bildirilecektir. Şehirde sağlık orucu küçük kapalı gruplar halinde de yapılabilir. (2-4 kişi.)